p a t r o n a t  m e d i a l n y

2007.01.26 » Uroczysta inauguracja obchodów Roku Powiśla

   W piątek, 26 stycznia 2007 r., powiaty sztumski i kwidzyński zainaugurowały w Kwidzynie obchody Roku Powiśla. W uroczystości wzięli udział między innymi zarząd województwa na czele z Jan Kozłowskim, marszałkiem województwa pomorskiego, Brunon Synak, przewodniczący sejmiku, Piotr Karczewski, wicewojewoda pomorski, radni Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz przedstawiciele samorządów gmin obu powiatów. Gospodarzami imprezy byli Jerzy Godzik, starosta kwidzyński i Piotr Stec, starosta sztumski.
   Obchody Roku Powiśla rozpoczęto mszą świętą w kwidzyńskiej katedrze. Po mszy na zamku w Kwidzynie odbyła się konferencja „Powiśle: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. O historii Powiśla mówił prof. Józef Borzyszkowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego przypomniał, że rozpoczęcie Roku Powiśla zbiega się z czasem, kiedy do województwa pomorskiego trafią środki unijne zaplanowane na lata 2007-2013. Według Jana Kozłowskiego to wielka szansa dla kraju, Pomorza i Powiśla. Jerzy Godzik, starosta kwidzyński i Piotr Stec, starosta sztumski omówili kierunki rozwoju obu powiatów.
   Bieżący rok będzie w województwie pomorskim okazją do prezentacji historii, kultury, tradycji oraz osiągnięć Powiśla. Zaplanowano w zawiązku z tym liczne imprezy. Program obchodów oraz informacje o Powiślu znajdują się na stronie internetowej www.rokpowisla.pl.
   Radość z inauguracji Roku Powiśla wyraził także Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa, były starosta kwidzyński. Uważa on, że należy przybliżyć innym mieszkańcom województwa pomorskiego Powiśle jako region o pięknej historii, ciekawej teraźniejszości i atrakcyjnych perspektywach na przyszłość.


Otwarcia obchodów Roku Powiśla 2007 dokonali od lewej: Piotr Stec, starosta sztumski i Jerzy Godzik, starosta kwidzyński.
 


Od lewej: prof. dr hab. Józef Borzyszkowski, Brunon Synak, Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz Jan Kozłowski, Marszałek Województwa Pomorskiego w czasie zwiedzania wystawy etnograficznej o Powiślu.


Marszałek Jan Kozłowski w trakcie wystąpienia poświęconego szansom i zagrożeniom dla Powiśla w Regionie Pomorskim.


Sale kwidzyńskiego zamku wypełnili przedstawiciele władz samorządów województwa, gminnych i powiatowych oraz lokalnej społeczności.