p a t r o n a t  m e d i a l n y

2007.06.06 » Sprawozdanie - XIV Forum Teatralne Placówek Szkolnictwa Specjalnego

   W dniach 23-24 maja 2007 r. w Teatrze Miejskim w Kwidzynie odbyło się XIV Forum Teatralne Placówek Szkolnictwa Specjalnego. Honorowy patronat nad imprezą objął Rzecznik Praw Obywatelskich. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Kwidzynie. Imprezę prowadzili Marian Pietrusiak, dyrektor MOW w Kwidzynie i o. Jan Paweł z Tyńca.
   W Forum zaprezentowało się 17 grup teatralnych. Wszystkie grupy teatralne zostały nagrodzone przez organizatorów. Nagrodę publiczności otrzymał zespół „Niegorsi” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach, prowadzonego przez kwidzyńską Fundację „Misericordia”. Spektakl „Wyjątkowa matka”, na podstawie opowiadania Brunona Ferrero, wyreżyserowały Iwona Burczyk i Aleksandra Lasecka.
   Bardzo widowiskowy spektakl przygotował gospodarz imprezy, czyli Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Kwidzynie. „Pan Tadeusz – krótka historia pewnej miłości” ukazał w nowym świetle dzieło Adama Mickiewicza. Natomiast Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Barcicach (gmina Ryjewo) przygotował spektakl „W poszukiwaniu szczęścia”. Przygotowane przez uczestników przedstawienia poruszały problemy młodzieży, takie jak przemoc i nietolerancja, bądź też były utrzymane w bajkowej konwencji.

Wyniki końcowe:
I miejsce – Nagroda Pomorskiego Kuratora Oświaty dla Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 w Gdyni
II miejsce – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie
III miejsce - Nagroda Starosty Kwidzyńskiego dla Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1
IV miejsce – Nagroda Burmistrza Miasta Kwidzyna dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku
Nagroda Publiczności – dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach za spektakl „Wyjątkowa matka”

   W holu kwidzyńskiego Kinoteatru można było również obejrzeć plakaty przygotowane przez poszczególne zespoły teatralne w ramach konkursu plastycznego „Sztuka w plakacie”. Wpłynęło 10 prac wykonanych różną techniką, były starannie i pomysłowo wykonane. Za najlepszą pracę uznano plakat zespołu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku. II miejsce zajął plakat Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Kamionek Wielkich, natomiast III miejsce zajął plakat zespołu z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie.