p a t r o n a t  m e d i a l n y

2007.06.08 » Otwarcie wystawy "Sztum i ziemia sztumska"

Choć Rok Powiśla obchodzony jest od kilku miesięcy, to za prawdziwą jego inaugurację w naszym powiecie trzeba uznać otwarcie wystawy "Sztum i ziemia sztumska", przygotowanej w Centrum Kultury Chrześcijańskiej Aliem (kościół poewangelicki).

Ekspozycję tworzą zbiory Sławomira Igora Michalika, znanego sztumskiego kolekcjonera. To owoc jego pasji trwającej ponad 20 lat.

- Przychodzi taki moment w życiu każdego kolekcjonera, by eksponaty pokazać także innym - mówi Michalik.

Najpierw w swojej pracowni reklamowej urządził Małe Muzeum. Wystawa miała jeden zasadniczy mankament - można było w skromnych warunkach lokalowych zaprezentować jedynie ułamek zbiorów. Aby te mogły przemówić pełnym głosem i miały ciekawszą aranżację, potrzebna była większa przestrzeń. Przez kilka miesięcy trwały przygotowania, by pokazać wystawę poświęconą miastu i ziemi sztumskiej w kościele poewangelickim, który od kilku lat służy działaniom kulturalnym.

- Ta wystawa pokazuje, jak cenne są oddolne inicjatywy - mówi jedna ze sztumianek. - Kościół na rynku ożył. Znalazły się osoby i instytucje, które wsparły społeczników. Bo dobry pomysł jest jak magnes. Przyciąga...

Sławomir Michalik nie był więc sam. W Centrum Kultury Chrześcijańskiej Aliem pomagali mu inni pasjonaci lokalnej historii - Arkadiusz Dzikowski i Piotr Podlewski.

Otwarcie ekspozycji uświetnili swoją obecnością m.in. Piotr Karczewski, wicewojewoda pomorski, radni sejmiku, starostowie: kwidzyński Jerzy Godzik i sztumski Piotr Stec, liczni samorządowcy.

Piotr Podlewski, nawiązując do miejsca, przybliżył dzieje wspólnoty ewangelickiej w Sztumie. Sławomir Michalik mówił o tym, jak rodziła się jego kolekcja, o ratowaniu pamiątek rodzinnych przed wysypiskiem, darach, czy zakupach na drugim końcu świata przez Internet. Tak pozyskał fotograwiurę Roberta Asmusa, dość znanego artysty z przełomu XIX i XX wieku, urodzonego w Sztumie.

Kulturotwórczą pasję i działalność kolekcjonera docenił samorząd, przyznając mu medal "Zasłużony dla Powiatu Sztumskiego". Elżbieta Domańska, członek Zarządu Powiatu, podarowała centrum czek od klubu radnych PSL, Samorządnego Powiśla, Platformy Obywatelskiej, bo przecież - jak powiedziała - "Każda stówka się przyda".

Strawą dla ducha był koncert Lutni, dyrygowanej przez Bożenę Belcarz, a dla ciała - pierogi.

Centrum Kultury Chrześcijańskiej Aliem to alternatywna placówka kultury, która poczyna sobie coraz odważniej. Są pomysły, by na remont kościoła pozyskać pieniądze unijne, tworząc w nim np. centrum edukacji.

Wystawę można obejrzeć w niedzielę, nie płacąc za wstęp.

JANUSZ RYSZKOWSKI
„Dziennik Bałtycki”