p a t r o n a t  m e d i a l n y

2007.07.14 »  VII Festiwal Teatrów Ulicznych

   7 lipca, w sobotę o godz. 16.00 rozpoczął się VII kwidzyńskie spotkanie teatralne Teatrów Ulicznych. Od początku istnienia funkcjonują w miejskim kontekście, pozostając dlań elementem kulturotwórczym i współtworzącym jego charakter. Sednem festiwalu pozostaje próba wychwycenia i pokazania interesujących zjawisk scenicznych, wyznaczających nowe obszary myślenia o teatrze. Teatr uliczny to zabawa, marzenie i poezja bezpośrednio wkraczająca w codzienność. W tegorocznym festiwalu wzięło udział 5 grup teatralnych. Widzieliśmy 7 spektakli.

   O 16.00 rozpoczął swój pokaz artystyczny Teatr Wagabunda z Krakowa, który przedstawił „Port magiczny”- plac zabaw. Specyficzne „Wesołe Miasteczko” animowali fantazyjnie ubrani aktorzy: klauni, szczudlarze, baletnica, mim i żongler. Demonstrowali jak korzystać z urządzeń, które były rekwizytami teatralnymi i zachęcali do zabawy. O 17.00 Teatr Niezależny Maszoperia z Gdyni inicjował swój występ spektaklem zatytułowanym „Człowiek śmiechu’. Była to próba teatru, jego poszukiwanie czyli swoiste laboratorium. Tworzone w nim figury, demony pozostawały do końca obojętne na próby porozumienia, nawet za cenę zagłady. „Maszoperia” wykorzystując swoje specyficzne doświadczenia z pogranicza teatru i terapii prowadzi praktyki teatralne w oparciu o teatralną improwizację grupową, w której wykonawca występuje obok kukieł i rekwizytów skonstruowanych przez siebie w trakcie widowiska. Godzina 18.00 należała do Teatru Cztery Żywioły z Chojnic, podczas której zaprezentowali się w spektaklu „Zapomniani podróżni”. Duże lalki, szczudlarze, maski i dobra muzyka. Równie dobrze wykorzystał swój czas od godz. 19.00 Teatr Biały Klaun (dawniej Teatr Nikoli) z Krakowa efektownym i porywającym widowiskiem „Country show”. Akcja rozgrywa się w Saloonie gdzie dwójka kowbojów rozpoczyna swoje przygody.  Wszystko to przedstawione jest nie za pomocą słów, ale poprzez ruch plastyczny z elementami pantomimy, komicznych skeczy i dźwięków muzyki. Teatr prowadzi Mikołaj Wiepriew, ukraiński artysta na stałe osiedlony w Krakowie. W Festiwalu Teatrów Ulicznych uczestniczy bardzo chętnie, w tym roku po raz 6. Przedstawienia są pełne poezji, ciepła i humoru. O 20.00  ponownie mieliśmy okazję zobaczyć twórczość Teatru Niezależnego Maszoperia z Gdyni, w tym przypadku w sztuce  „Parobek królem”. Treścią widowiska jest znany motyw literacki mówiący o przebraniu śpiącego parobka w króla i to co z tego wynika. To typowy popis jarmarczny, bardzo kameralny, łączący w sobie elementy teatralne, plastyczne oraz akcje na granicy improwizacji i zabawy. Wśród spektakli cieszących się dużą oglądalnością były „Prometejskie inspiracje” odegrane o godz. 21.00 przez Teatr Pantomimy Pantom z Kwidzyna, Wrocławia. Nasze miasto w obsadzie reprezentował Tomasz Madej, od kilku lat mieszkający w Kwidzynie. Spektakl opowiada o historii mitycznego Prometeusza, a także odwołuje się do czytelnych symboli odwagi, buntu i miłości do człowieka. Festiwal zakończył Teatr Cztery Żywioły z Chojnic, który o godz. 22.00 urzekł publiczność „Snem Dorotki”. Jest to baśniowa historia o tęsknocie człowieka do piękna czystego i bezinteresownego uczucia do natury. Młoda dziewczyna wprowadza widzów w świat magii, czarów i obrzędów. Wykorzystano do tego celu efekty pirotechniczne, światło  i dźwięk oraz dobrą elektroniczną muzykę.

   Tegoroczny Festiwal Teatrów ulicznych to zbieżność kilku siódemek: 7.lipca, 2007r, 7 pokazów artystycznych, VII edycja festiwalu. „Magiczne 4 siódemki” pod takim hasłem przebiegł dzień festiwalowy. Przegląd obejrzała duża liczba mieszkańców, która przybyła na ul. Piłsudskiego i okolice. Niektóre spektakle były oglądane w liczbie ok. 1000 osób. Impreza wpisała się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych miasta i cieszy się dużym powodzeniem. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna edycja okaże się także wielkim wydarzeniem artystycznym i już w tym momencie zapraszamy wszystkich Państwa.

M. Witusińska, na podstawie rozmowy z A. Karasie

Galerie zdjęć:

Teatr Nikoli - Kraków
Teatr Niezależny Maszoperia - Gdynia
Teatr Pantomimy Pantom - Kwidzyn, Wrocław
Teatr Wagabunda - Kraków 

Teatr Nikoli - Kraków


Teatr Niezależny Maszoperia - Gdynia
Teatr Pantomimy Pantom - Kwidzyn, Wrocław


Teatr Wagabunda - Kraków