p a t r o n a t  m e d i a l n y

2007.09.18 » Turniej Powiatów Powiślańskich - Pożegnanie Lata i Święto Chleba

Turniej Powiatów
   Tereny Rekreacyjno-Wypoczynkowe Miłosna w Kwidzynie były areną zmagań samorządowców z powiatu sztumskiego i kwidzyńskiego. Turniej Powiatów, podczas którego żegnaliśmy lato, w tym roku miał szczególny charakter, gdyż impreza odbyła się w ramach obchodzonego w województwie pomorskim Roku Powiśla. Imprezami towarzyszącymi był finał cyklu Lato z TVP3 i Powiślańskie Święto Chleba. Dzień ten był promocją powiatu kwidzyńskiego w województwie pomorskim: promowania dorobku kulturalnego oraz gospodarczego regionu.
   Imprezę poprowadził znany z telewizyjnych ekranów Marcin Prokop. W trakcie Turnieju Powiatów Powiślańskich rozegrano wiele zabawnych konkurencji, w których rywalizowali radni obu powiatów. Współzawodnictwo odbywało się w takich dyscyplinach, jak: dojenie krowy, konkurs układania skrzynek, rzut podkową. Samorządowcy wiele wysiłku musieli włożyć w wielobój rzutów, w ramach którego trzeba było rzucać beretem, gumiakiem i wałkiem do ciasta. Rekreacyjnym rywalizacjom powiślańskich samorządowców co chwilę towarzyszyły salwy śmiechu. Najwięcej emocji wśród widowni wzbudziła walkę sumo, którą stoczyli ze sobą starostowie sztumski i kwidzyński. Turniej zakończył się remisem, organizatorzy zarządzili więc dogrywkę – strzał korkiem od szampana na odległość – tę konkurencję wygrał Starosta Sztumski Piotr Stec, przeważając szalę zwycięstwa dla swojego powiatu.
Muzycznie imprezę ubarwiły występy zespołu „Bad Project” i legendarnych „Czerwonych Gitar”. Gwiazdą wieczoru był zespół „The Jet Set”, który reprezentowali Polskę na tegorocznym konkursie Eurowizji.

Święto Chleba
   Święto Chleba to tradycyjne spotkanie piekarzy i wytwórców regionalnych produktów z szeroką publicznością. Festyn nawiązujący do tradycji chleba i piekarnictwa, prezentuje kunszt mistrzów fachu piekarniczego i cukierniczego z naszego regionu. Prezentowane produkty można spróbować i zakupić. W tegorocznym Święcie Chleba wzięło udział 7 piekarń i 8 szkół, które prześcigały się w przygotowaniu najoryginalniejszego stoiska. Wielką radość sprawiało dzieciakom wypiekanie chleba. Piekarnie przekazały swe wypieki na rzecz fundacji z czego dochód ma być przeznaczony na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin. Rocznie z takich wyprawek cieszy się ok. 130 uczniów.